System budowy domu. Jaki wybrać?

14 października 2022

Zbliża się moment kiedy otrzymasz w końcu pozwolenie na budowę. I nagle stajesz przed dylematem jakim systemem budować swój wymarzony dom. Masz tak naprawdę trzy opcje - system typowo gospodarczy, system zleceń i system deweloperski. Każdy ma swoje wady i zalety a ostateczny wybór powinien być uzależniony od czasu, wiedzy i zasobności portfela.

 

System gospodarczy.

 

Z prawdziwą budową systemem gospodarczym dziś mamy do czynienia chyba tylko na obszarach wiejskich przy rozbudowie czy przebudowie gospodarstw rolnych, ewentualnie przy budowie niewielkich obiektów letniskowych, gdy pan domu chce się "wykazać". Polega ona na tym, że większą część prac budowlanych wykonujesz sam i/lub z pomocą znajomych, rodziny czy sąsiadów a wyspecjalizowane firmy zatrudniasz tylko do najbardziej skomplikowanych robót lub tych, gdzie wymagane przepisami są odpowiednie kwalifikacje. Sam też musisz oczywiście zadbać o zorganizowanie dostaw materiałów, placu budowy i koordynację poszczególnych prac. Nie jest to zadanie łatwe, wymaga przede wszystkim ogromnej ilości czasu, wiedzy i doświadczenia. Natomiast oszczędności i satysfakcja gwarantowane;)

 

System zleceń.

 

System prac zleconych to chyba dziś najbardziej popularny sposób budowy domu. Polega na tym, że wszystkie prace budowlane zlecasz wyspecjalizowanym firmom, na siebie natomiast bierzesz dostawy materiałów i koordynację poszczególnych robót. Na pewno będzie drożej niż przy systemie gospodarczym i prawdopodobnie taniej niż przy deweloperskim. Ale tutaj bez elementarnej wiedzy na temat prowadzenia budowy możesz mieć spore kłopoty. Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie prac, terminów i zapewnienie materiałów. Prace na budowie prowadzi się w odpowiedniej kolejności i nieoczekiwana strata jednej ekipy może mieć ogromny wpływ na cały harmonogram. Na przykład opóźnienie już na etapie prac murarskich może spowodować, że firma dekarska zrezygnuje a znalezienie kolejnej, która mogłaby wejść na budowę z marszu będzie po prostu niemożliwe. Potrzebne jest też dobre rozeznanie wśród składów budowlanych, nie tylko pod kątem cen ale również dostępności materiałów, tak aby trafiały one na budowę w odpowiednim momencie. Musisz pamiętać, aby dokładnie ustalić ile, za co i komu będziesz płacić. Może się nagle okazać, że to Ty musisz zapewnić zaplecze socjalne na budowie, wynająć minikoparkę, dostarczyć szalunki czy rusztowania. To nie są małe koszty i finalnie może się okazać, że wcale tak tanio nie było. 

W systemie zleconym czasem możesz też firmie powierzyć zapewnienie materiału i to ona będzie odpowiedzialna za to aby był na czas. To kwestia do uzgodnienia. Pamiętaj też, że wykonawca będzie nabywał materiał ze stawką VAT wynoszącą 8%. Ty 23%. Ta różnica może zniwelować jego marżę za tę usługę.

 

System deweloperski.

 

Sposób najwygodniejszy i najszybszy. Jest jeden generalny wykonawca, który bierze na siebie wszystko, dba o dostawy i koordynuje wszystkie prace, a Ty tylko ustalasz szczegóły i obserwujesz jak Twój dom rośnie. Podpisujesz umowę, płacisz i otrzymujesz gotowy produkt w określonym terminie. To bardzo komfortowa sytuacja zwalniająca Cię z wszelkich uciążliwości związanych z prowadzeniem budowy. Sposób ten jest jednak najdroższy i niestety zakłada szybkie finansowanie, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze firmy warto sprawdzić jej referencje i wiarygodność. Warto też zwrócić uwagę na to, że firmy które realizują kilka czy kilkanaście budynków w ciągu roku są mniej narażone na ryzyko opóźnień związane z brakiem materiału czy pracowników, współpracują z wieloma podwykonawcami lub mają własnych specjalistów. Takie firmy to dobry klient i dobry pracodawca, więc często traktowane są priorytetowo.