Spotkanie z architektem to doskonała okazja by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przyszłego projektu, budowy a nawet wyboru samej działki. Jak pokazuje doświadczenie, taka rozmowa może wzbudzać sporą niepewność. Warto więc wiedzieć:
jak się przygotować na takie spotkanie
jak taka rozmowa wygląda
i czy trzeba ze sobą coś zabrać
Po pierwsze, i chyba najważniejsze, trzeba wiedzieć czego się chce. Znajomość własnych potrzeb i oczekiwań to podstawa. Zastanów się czy chcesz dom parterowy czy piętrowy, z piwnicą czy bez, z garażem czy nie? Ile potrzebujesz pomieszczeń - sypialni, łazienek, pomieszczeń gospodarczych? Jak dużo potrzebujesz miejsca w salonie? Czy wolisz kuchnię otwartą czy schowaną? Jak wyobrażasz sobie swój dom z zewnątrz, w jakim stylu, jakie materiały Ci się podobają a jakie nie? Czy lubisz jak słońce zagląda do środka? Może wolisz chować się w cieniu? Zastanów się nad wyposażeniem i umeblowaniem. Czy kanapa dla 3 osób wystarczy? Może dwie? A może fotele? Często będziesz zapraszać gości? Może stół w jadalni powinien pomieścić 12 osób? Kuchnia z wyspą czy nie? Bufet? Hokery? A w sypialni - tylko łóżko? Jak szerokie? Czy 1,6m będzie wystarczające? Może jeszcze toaletka i dwa fotele? W łazience wanna czy natrysk? Może jedno i drugie? A w pokojach dzieci? Może to i to... Ale zaraz... one rosną... może tego już nie będą potrzebować... To przykłady pytań, na które architekt Wam nie odpowie. To Wy musicie znać odpowiedzi. I warto się nad tym dobrze zastanowić, przemyśleć. Możecie to sobie spisać lub naszkicować, robić zdjęcia, zbierać inspiracje. Jakkolwiek... Podglądajcie innych, pytajcie, jak sprawdzają się dane rozwiązania, czy jest im wygodnie, czy czegoś brakuje a może czegoś jest za dużo. Oczywiście możliwe, że nie wszystko da się zrealizować. Są przecież przepisy, warunki zabudowy a działka zazwyczaj nie jest z gumy. I tu wkraczamy my, czyli architekci.
No właśnie. Trzeba mieć świadomość, że w danym miejscu Wasze założenie po prostu nie przejdzie. Nie zawsze, ale może się tak zdarzyć. Działka już kupiona i co zrobić? Zaufać. To podstawa ewentualnej przyszłej współpracy. Wiemy, że inwestorzy potrafią bardzo przywiązać się do swojego wyobrażenia o przyszłym domu. Nie upierajcie się przy swoim, zaufajcie doświadczeniu i posłuchajcie co możemy zaproponować. Musu przecież nie ma, to dopiero pierwsze spotkanie.
Określ jasno ile masz pieniędzy. To ważne. Nie wstydź się myśląc, że masz za mało. Wbrew temu co myślisz, masz dużo albo nieźle zarabiasz i będzie Cię stać na kredyt. Budowa domu to kosztowna inwestycja jaki by nie był i na pewno nie chcesz aby ktoś proponował Ci rozwiązania, na które najprawdopodobniej zabraknie.
Zadawaj pytania, pytaj o co chcesz. Nie ma głupich pytań. Nie jesteś fachowcem, masz prawo się nie znać, nie wiedzieć. Ale ponieważ Ty jako inwestor bierzesz również udział w całym procesie inwestycyjnym to masz prawo do tej wiedzy. Może nawet obowiązek...
Czy coś jeszcze? Dobrze jeśli masz wiedzę na temat dostępności mediów - wody, prądy, kanalizacji czy gazu, dostępności do drogi publicznej, czy działka jest budowlana czy rolna, jakie są grunty itp. Jeśli nie - nie szkodzi - już ustaliliśmy, że nie jesteś fachowcem, pomożemy.
Co zabrać ze sobą? Przede wszystkim dobre nastawienie, własne przemyślenia, referencje, inspiracje i (jeśli masz):
mapę do celów projektowych lub kopię mapy zasadniczej (takiej, którą można uzyskać w ośrodku/wydziale geodezji)
decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
wypis z rejestru gruntów
opinię geotechniczną (czyli wyniki badań gruntu)
warunki techniczne przyłączenia do sieci
Jeśli nie to trudno, nic się nie stanie. Teraz większość rzeczy jesteśmy w stanie zweryfikować, np. dzięki geoportalom, już w trakcie spotkania. A jeśli podejmiemy współpracę, to wszystkie niezbędne dokumenty i formalności możemy załatwić z Ciebie.
Podsumowując. Najważniejsze abyś wiedział czego chcesz - tak wizualnie i funkcjonalnie. Aspekty techniczne można zostawić na później. Pytaj o wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Na pewno masz sporo pytań. O dom, jego wygląd, układ pomieszczeń, o rozwiązania techniczne, instalacje, urządzenia, o projekt, o jego koszty, jego zawartość, o terminy, etapy. Jak wygląda współpraca z architektem, jak przebiega, jaki jest zakres jego obowiązków a jaki jest Twój udział w projektowaniu. Opowiedz też coś o sobie, jak żyjesz, funkcjonujesz, spędzasz czas. To ważne aby się dobrze poznać, bo ta współpraca trochę potrwa. I ważne by była owocna.